2019. június 7., péntek

Március

Március beköszönte nem jelentette azt, hogy az idő is jobbra fordul, bár a nappalok már egyre hosszabbak voltak.
A legtöbben ebben az időszakban utaztak el Lappföldre, nekem sajnos erre nem volt lehetőségem. Cserébe egy kis csapattal átkompoztunk Stocholmba. Mind a kompút, mind a stocholmi város nézés nagyszerű kaland volt. Ha valaki azt mondja a finnekről, hogy visszahúzódóak és csendesek, figyelmébe ajánlom a komputakat, a karaokee bárokat és a a szaunákat.
Március közepén finnországi magyar nagykövetség  ünnepélyes fogadást tartott március 15-e alkalmából, ami nagyszerű lehetőség a megemlékezésre és találkozásra kint élő magyarokkal.
Következő hetekben látogatóim voltak, akiket az év első esős időszaka örvendeztetett meg.
Programban nem volt hiányunk, el kezdtük felfedezni a finn diákszervezetek által szervezett eseményeket. A tél során részt vettem sit-siteken, szaunázós- lékfürdős eseméyneken, főzőcskézéseken és közös filmnézésen. Mindenkinek akad kedvére való program.
A sit-sit egy hagyományos finn vacsora, ahol nem az evésen van a hangsúly, hanem a közös éneklésen. Az estét egy ének mester nevű személy vezeti sok-sok énekléssel és játékkal és mellesleg néha ha úgy alakul egy-két falatot a vacsorádból is ehetsz. No meg minden dal végén koccintani kell ;)  A diákok általában overálban érkeznek és hozzák a saját dalos könyvüket, amit körbeadnak aláíratni.
Az overálnak szintén nagy hagyománya van. Az egyetemi évek szimbóluma. Minden egyetemi karnak van egy saját színe, így ha orvosira jársz, akkor fehér színű overált kapsz első évbe. Az overál viseléséhez is sok-sok szabály fűződik, a lényeg, hogy nem szabad kimosni maximum megfürödni a kezeslábassal együtt és gyűjtheted rá a 'foltokat", amit mindenféle diákrendezvényen szerezhetsz meg. A foltok lényege, hogy elmesélik a történetedet, megmutatják milyenek votak a diák éveid. Sokan nagy hangsúlyt fektetnek a foltok felvarrogatására, elrendezésére.



2019. június 5., szerda

Február

A második kint töltött hónapom nagyon gyorsan elérkezett.
Szép lassan mindenki belerázódott a kinti életbe. A többi Erasmusossal lelkesen szerveztük a a közös hétvégi kirándulásokat. Eljutottunk közösen Porvooba, Turkuba és még Tallinba is átkompoztunk. Az időjárás hideg volt, bár közel sem annyira hideg, mint amennyire számítottam.  Mióta megérkeztem januárban mindent gyönyörű szép hótakaró fedett és sokszor sütött is a nap. A világos órák száma napról-napra, érezhetően egyre nyúlt.
Február elején kipróbálhattuk a hónap eleji ingyen múzeumozást is. Számos modern és klasszikus múzeumba a hónap első péntekén vagy pár helye a hónap utolsó hetén ingyenes a belépés. Nagyon jó lehetőség megismerni Helsinki kulturális életét. Nekem az egyik kedvenc múzeumom a design múzeum volt egy másik nagyon klassz hely a Kisama, ahol főként kortárs művészek alkotásait csodálatod meg.
A nagy havazások ellenére minden nap biciklivel jártam, ami néha kihívást jelentett a hóban, de annál több boldogságot okozott. Szerencsére a bicikliutakat mindig igyekezték a havazást követően letakarítani, így inkább csak  a járdákon kellett megküzdeni a hókupacokkal. Egy funfact: annyira sok a hó ilyenkor, hogy a városban 3-4 méteres hókupacok állnak, amit teherautókkal szállítgatnak el.
A hónapban megismerkedtem egy magyar társasággal is, akikkel elmentünk egy hétvégi mökkizésre. Egy csodálatos faházat béreltünk, amihez természetesen szauna is tartozott.
Nagy meglepetésemre és boldogságomra az új barátaim sem feledkeztek meg a születésnapomról. Az egyik lány foglalt aznap estére egy közös szobát és egy nagyon jó hangulatú nemzetközi vacsora parti kerekedett.

Egy rövid összefoglaló és pár jó tanács Helsinkiről :)




A 2018/2019-es tanév tavaszi szemeszterét töltöttem Helsinkiben.  A finn egyetemeken január elején kezdődik a tanév, így sietnem kellett az itthoni vizsgáimmal, hogy mindent idejében be tudjak fejezni. Az első pár napban az orientációs napon és kifejezetten az orvosis hallgatóknak tartott tájékoztatón meg tudhattuk a legfontosabb információkat az egyetemről, hogy működik a tárgyfelvétel, milyen egyéb kurzusok vannak…, feltehettük a felmerülő kérdéseinket és bemutatkoztak a diákszervezetek. Emellett volt két tutorunk, akiktől bármikor kérhettünk segítséget, ha valamiben elakadtunk vagy problémába ütköztünk. Mind a tanárok, titkárnők, diákok nagyon barátságosak és segítőkészek voltak.
Szállás:
Én a Domus Academica koliban laktam, a legtöbb Erasmusos diákkal egyetemben, ahol mindenkinek van egy saját szobája konyhával és fürdővel. Aki szereti a társasági életet, annak csak ajánlani tudom. A szállás jelentkezés az online jelentkezéssel egyszerre történt, ahol be kell írni milyen szállást preferálnál. A finn egyetem azt ajánlja használd ki ezt a lehetőséget. Amennyiben saját szobát szeretnél és nem aggódsz az áron ez egy nagyszerű lehetőség, azonban sokkal olcsóbban meg lehet oldani a szállást, amennyiben magadnak intézed és egy apartmanon vagy szobán osztozol egyéb diákokkal.
Közlekedés:
Én egész félévben biciklivel jártam, nagyon jól kiépített bicikliút hálózat van Helsinkiben és még a legnagyobb havazás idején is rendesen takarítják az utakat, bár egy szöges gumi nem ártott. Április elejétől indul a közösségi bicikli (mint a Bubi), ami nagyon jó áron van, és a külváros és a parkok is tele vannak bicikli állomásokkal. A tömegközlekedésre is egész megfizethető áron lehet diákbérletet kapni.
Étkezés:
Az árak általánosságban jóval magasabbak, mint itthon, azonban a Lidlben a legalapvetőbb élelmiszereket hasonló áron megkapod.
Az Unicafé nevű étterem láncban a város több pontján diákkedvezménnyel 2,60 euróért nagyon finom büfé ebédet kaphatsz.
Szabadidő:
Ha szeretsz sportolni és edzőterembe járni egy nagyszerű lehetőség az Unisport, ahol diákkedvezménnyel olcsóbban edzhetsz, mint itthon! A város több pontján van edző termük és a bérlettel csoportos órákon is részt vehetsz. A többi Erasmusos diákkal sokat kirándultunk, sétáltunk a környező szigeteken, parkokban és a tengerparton.  Érdemes felfedezni a közeli városokat is, ha időben foglal buszjegyet az ember pár euróból eljuthat az Onnibussal nagyon klassz helyekre.
Ha szeretnél kompozni Tallinba vagy Stocholmba érdemes nézelődni a Vikinglines finn honlapján is, ahol egyes akciók során nagyszerű áron vehetsz jegyeket.
Ezenkívül az ESN számos utazás szervez mind Finnországon belül, mind a környező országokba.
Oktatás:
A University of Helsinki egyetemen tanultam, ahol alapvetően finnül és svédül folyik az oktatás azonban az Erasmusos diákoknak minden éveben indítanak angol nyelvű kurzusokat is. Mindössze 12-en voltunk Erasmusos diákok, így szinte minden óránk kiscsoportos foglalkozás volt. Az órák nagyon interaktívak voltak, pár előadásunk közösen volt a finnekkel angolul. Ez jó lehetőség volt találkozni ottani diákokkal. Mind a tanárok, mind a betegek nagyon jól beszéltek angolul, így nem adódtak nagy problémák abból, hogy nem beszéltünk finnül. Szerintem kevesebb volt a betegágy melletti gyakorlatunk, mint itthon, de akit érdekelt azt szívesen fogadták az osztályokon tanulás céljából.
A szakmai órák választéka nem túl tág, meg van adva egy
A szakmai órák mellett nagyon sok féle nyelvi órából lehet válogatni. Én finn és német nyelvi kurzust is felvettem, mindkettő színvonalas és hasznos volt.

A legjobb szívvel tudom ajánlani Helsinkit minden érdeklődőnek, aki szereti a hava, a természetet és nem bánja, ha hideg van. Cserébe megismerkedhet egy nagyon különleges kultúrával, élvezheti a szaunázást és felfedezheti Helsinkit és a természetet.

2019. június 1., szombat

Január- az első hónap

Nagy izgalommal vágtam neki a vizsgáim befejezése után Erasmusos kalandjaimnak.  Úti célom Finnország, Helsinki volt. Már a repülőúton összefutottam sorstársaimmal, így nem kellett egyedül kóvályognom. Szerencsére a cserediákok kolijába kaptam szállást (Domus Academica), ami amellett, hogy központi fekvésű a társaság is szuper. Főként külföldi diákok lakják és mindenki nagyon segítőkész.
Már az első napon megvolt az orientációs nap, ahol minden fontos információt megtudhattunk az egyetemről, a diákszervezetekről, étkezési és szabadidős lehetőségekről. Már itt alá tudtuk íratni az első igazolást megérkezésünkről. Majd a következő napokban elkezdődött az egyetem. Szerencsére a tanév elején még nem volt olyan sok óránk, így maradt időnk felfedezni Helsinkit és egymást jobban megismerni.
Tizenketten voltunk az orvosin Erasmusosok így hamar összerázódott egy családias kis csapat. Hétvégente sokszor szerveztünk kirándulásokat a környező szigetekre, parkokba és esténként közös vacsorákat bulikat rendeztünk.
Hatalmas szerencsénk volt az időjárással, mert rengeteg hó esett és a hétvégék nagy része napos volt. A hosszú sötét esték nem okoztak problémát, inkább a reggeli sötétben való kelés okozott több nehézséget az Erasmusos népségnek. 

Azt mondják mindig az első hónap a legnehezebb egy új városban, országban, de mivel hajtott a lelkesedés, ezért örömömet leltem a felfedezés folyamatában is. Hamar kitapasztaltam hol érdemes vásárolni és a kolis társainktól, akik már előző félévben is Helsinkiben laktak, sok apró trükköt elleshettünk.
Új barátaimmal elkezdtünk közös szokásokat kialakítani, közösen jártunk edzeni, kirándulni és a finn hagyományhoz híven minden szerdán és sokszor szombaton is szaunázni.